Tre frågor till Lena Erixon som är generaldirektör på Vägverket

Ni samarbetar med Vin- och spritleverantörsföreningen med en kampanj som heter Prata om alkohol som vänder sig till ungdomar i högstadiet, varför?

– Vi jobbar brett med de här frågorna och vi har tittat på vilka vi kan jobba med för att bäst nå nya grupper. Det har känts bra att jobba ihop med Vin- och spritleverantörsföreningen för att prata om att alkohol och vägar inte går ihop.

Hur tycker du att det påverkar er och kampanjens trovärdighet?

– Jag tycker inte att det påverkar. Vi agerar bara med de som vi uppfattar som seriösa. Vin- och spritleverantörsföreningen har tagit på sig det ansvaret och tycker att frågan om alkohol i trafiken är viktig så vi har samma grundsyn.

Blir det inte dubbla budskap till ungdomarna?

– Inte så länge vi är överens om budskapet. Vi har inga synpunkter på att man inte ska dricka alkohol, det är inte det viktiga för oss. Det viktiga är att alkohol inte hör ihop med trafiken.

Joanna Wågström

Liknande artiklar

(Vad är detta?)

En kommentar hittills »

  1. Vin & Spritleverantörföreningen vill sälja så mycket alkohol som möjligt för att maximera medlemsföretagens vinst. Ju mer alkohol som säljs desto fler överkonsumerar eller hamnar i missbruk vilket i sin tur leder till fler trafiknykterhetsbrott.
    Vägverket vill att färre trafiknykterhetsbrott ska begås. Det vore alltså bättre att V&SLs medlemsföretag sålde mindre alkohol, men det är ju inte meningen med den föreningen.
    Att alkoholproducenter engagerar sig i t ex trafiknykterhet eller i att ge ut läromedel handlar om att signalera att man tar samhällsansvar. Det ansvaret står alltid i relation till behovet att kunna påverka annan lagstiftning som bestämmer möjligheterna för medlemsföretagen att verka och att sälja mest möjligt av sina produkter.
    CSR, Corporate Social Responsibility, är ett koncept skapat av företagsvärlden. CSR handlar om två saker:
    1. Att genom olika aktiviteter, som kan ha väldigt lite med företagets egen verksamhet att göra, skapa en god image av företaget. God image är bra för försäljningen – en ren vinstmaximeringsåtgärd.
    2. Att gentemot myndigheter och lagstiftare ha en sådan relation att man genom egna åtgärder när nånting är på väg att gå snett gör det mest nödvändiga för att förhindra att lagstiftning eller tillämpning av redan befintlig lagstiftning leder till större skada än vad självregleringen medför.

    Generaldirektör Lena Erixon kan allt det här men måste förstås upprätthålla skenet av att man inte gjort ett misstag. Faust sålde själen till Mefisto, djävulen, för att komma åt all kunskap. Lena Erixon hjälper Vin & Spritleverantörerna att få en bättre image. Det ger dem större handlingsutrymme för att sälja sina produkter och öka alkoholskadorna – även i trafiken.

Kommentera artikeln




Nyheter från förstasidan

Föreningstipset: Skellefteå lockar med mat efter jobbet

2010-07-02, kl 9:22

föreningstipset Hur kan man få yrkesarbetande personer mitt i livet med barn och karriär att komma till IOGT-NTO? I Skellefteå har IOGT-NTO-föreningarna hittat svaret.

Hungerflickan – möt Hillevi Wahl

2010-07-01, kl 9:11

missbruk Författaren och krönikören Hillevi Wahl växte upp med alkoholiserade föräldrar. Själv klarade hon sig från spriten. Men hamnade i stället i ett matmissbruk. Nu har hon skrivit boken ”Hungerflickan” om sina erfarenheter.

90 år av engagemang

2010-06-30, kl 9:46

i rörelse I en tvåa på Ringvägen i Stockholm bor Signe Malmborg. Hon är 102 år gammal och har varit medlem i IOGT-NTO i 90 år. Ett medlemskap som bjudit på kamratskap, äventyr och kärlek.

Alkoholen flödar i parlamentet

2010-06-29, kl 9:04 | 1 kommentar

politik Öl och vin till lunchen och cocktailparty på kvällen. Varje dag serveras det gratis alkohol i Europaparlamentet. Och enligt svenska parlamentariker är spritkulturen ett demokratiskt problem.

Sådan är nykteristen

2010-06-28, kl 9:00

nykterister Efter noggranna undersökningar har Accent kartlagt vilka typer av nykterister det finns. Nedan presenterar vi de sex vanligaste. Vilken typ är du?

Biokämpar får kulturpris

2010-06-28, kl 8:47

kulturpris I många år har IOGT-NTO medlemmarna Sten Olsson och Ivar Westling kämpat för Älvdalens bio och bland annat stått bakom en totalrenovering av lokalerna. Exakt 100 år efter invigningen kunde de återinviga bion efter en varsam renovering. För sina ideella och helhjärtade insatser belönas de nu med kommunens kulturpris.

Miljoner till föreningen i Arnäsvall

2010-06-25, kl 9:51

verksamhet För fem år sedan var IOGT-NTO Vårblomman i Arnäsvall utanför Ångermanländska Örnsköldsvik på vippen att avyttra sin fastighet och lägga ned verksamheten. Men ett antal nya medlemmar kom in i bilden och satte stopp för dessa planer.

Helt alkoholfritt till maten i Laxå

2010-06-24, kl 9:26

mat&dryck Bodarne Restaurang i Laxå bevisar att det går att driva ett matställe utan att servera alkohol – här serveras inte ens lättöl. Accent har pratat med Lennart Andreasson och Per-Olof Forsman som driver stället.

Okej att bli berusad inför barn?

2010-06-23, kl 9:13

Åtta av tio svenskar anser att det är fel att bli berusad när barn är med. Samtidigt menar mer än sex av tio att det inte är fel att någon bli berusad på en privat fest. Det visar en ny opinionsundersökning som IQ gjort inför midsommar. Bland yngre medelålders män och unga män är den [...]

Nyktra föräldrar – nyktra barn?

2010-06-23, kl 9:06

nykterhet Tonåringar som bjuds på alkohol hemma dricker mer, visar forskning. I hem där föräldrarna inte dricker är det här förstås inget problem, nolltoleransen är självklar. Men nyktra föräldrar innebär inte automatiskt nyktra barn. Accent har träffat fem nyktra föräldrar som på olika sätt har präglat sina barns inställning till alkohol.