Debattsvar: ”Vi vill utveckla det förebyggande arbetet!”

IOGT-NTO:s förebyggande arbete går trögt och andra aktörer gör ett bättre jobb. Förbundsstyrelsen vill utveckla den förebyggande verksamheten, men arbetet ska inte stå överst på vår lista. Det skriver Anna Carlstedt, vice förbundsordförande, och Peter Moilanen, chef för IOGT-NTO:s verksamhetsenhet.

Ett antal debattörer skriver i Accent nummer fem om vårt förebyggande arbete. Detta med anledning av den stundande kongressen och det förslag till strategi som förbundsstyrelsen där lägger.

I den av kongressen antagna ”IOGT-NTO:s alkoholförebyggande uppdrag” står att läsa att ”IOGT-NTO ska vara pådrivare och utvecklare i samhällets alkoholförebyggande arbete. Till det kommer uppgiften att också genomföra en del förebyggande insatser.” Hur har det då gått för oss i genomförandet av detta uppdrag? Statens Folkhälsoinstitut, FHI, konstaterar i sin rapport ”Drogutvecklingen i Sverige 2007” att ”Den förebyggande aktiviteten på AN-området har ökat kontinuerligt sedan 2000, och fortsatte öka 2007.”

Vi ska inte underskatta vår roll i den utvecklingen då vi sedan 2001 valt att fokusera vårt arbete inom tre verksamhetsområden där det förebyggande arbetet varit ett av områdena. Att även IOGT-NTO valde att kraftsamla inom detta område har bidragit till att den förebyggande aktiviteten i samhället har ökat. Vi har alltså fungerat i vår roll som pådrivare och utvecklare. Däremot måste vi tyvärr konstatera att våra egna förebyggande insatser inte ökat i samma takt som övriga samhället.

Under åren har vi haft metoder som Våga, Stark och Klar och Prime for Life. Dessa metoder har av olika anledningar fasats ut istället för att öka i volym. Just nu försöker vi få fart på metoderna Föräldrar Tillsammans och Ledare Tillsammans. Det arbetet går mycket trögt. Och då har vi ändå satsat stora resurser på detta. Vi har försökt med förebyggargrupper, men har efter ett antal år med utbildning och stöd endast fyra grupper som anser sig fungera. Vi har haft personella resurser som rest runt i landet och försökt få igång verksamhet. Tyvärr utan större framgång. Vidare har vi infört ekonomiska premier för genomförda träffar. Sedan starten i oktober 2008 har endast tre träffar rapporterats. Många personer har utbildats, men den stora majoriteten av dem har inte gjort någon insats efteråt. I år har vi tvingats ställa in de flesta utbildningarna. Den kick-off som vi anordnade ifjol lockade knappt tio personer. Det är möjligt att det, som debattörerna skriver, på sina håll i landet finns en efterfrågan efter våra förebyggande insatser. Vi kan dock konstatera att den stora majoriteten av våra medlemmar inte väljer att arbeta med detta om de själva får välja. Här ser vi en tydlig skillnad när vi jämför med vårt politiska och sociala arbete.

Att i det läget fortsätta arbeta på utan att göra något vore direkt oansvarigt av oss. Det förebyggande området behöver ses över och förändras. Precis som debattörerna skriver vill inte heller vi lägga ner det förebyggande arbetet. Tvärtom – vi vill utveckla det!

Debattörerna menar vidare att det förslag som läggs till kongressen gällande Strategi 2010-2015 enbart innehåller två verksamhetsområden; politik och socialt. Detta är direkt felaktigt då förslaget tydligt anger att vi ska arbeta inom tre områden, det vill säga även det förebyggande. Däremot finns det andra som är bättre än oss på den typ av förebyggande metoder som vi har och har haft. Därför ska det arbetet inte stå överst på vår lista.

Utmaningen för IOGT-NTO ligger i att utveckla ett förebyggande arbete som tilltalar våra medlemmar och som är möjlig att genomföras ideellt. Det förebyggande arbetet ska upplevas som lustfyllt. I det arbetet har politisk påverkan för mer resurser till det förebyggande arbetet en given roll.

Antilangningskampanjer och andra aktiviteter för att hålla på 18-årsgränsen är ytterligare ett område. I vårt alkoholförebyggande uppdrag står vidare att läsa att ”IOGT-NTO-rörelsens förenings- och fritidsverksamhet har en viktig roll i det förebyggande arbetet och är ett alternativ för människor i alla åldrar som vill träffas, utvecklas och ha roligt i alkoholfria miljöer.” Att utveckla fältet med attraktiva alkoholfria miljöer för till exempel olika familjekonstellationer vore ett spännande förebyggande område som ligger väl i tiden där många av våra medlemmar skulle kunna finna en roll och ett engagemang. Vi behöver tydligare stå upp för att vår egen verksamhet i sig är förebyggande samtidigt som den ger vuxna människor en nykter gemenskap. Sedan ska säkerligen en och annan metod finnas i ”verktygslådan” även om vi kanske inte ska utveckla dessa på egen hand. Ett bra exempel är ”Drogfri exit” som olika samarbetspartners tillsammans med IOGT-NTO i Norrbotten utvecklat.

Det är en styrka för IOGT-NTO att arbeta inom tre verksamhetsområden och det förebyggande området har en given roll i IOGT-NTO:s arbete de kommande åren. Däremot behöver området utvecklas och ses över för att bättre passa in i organisationen.

Anna Carlstedt
Vice förbundsordförande IOGT-NTO

Peter Moilanen
Chef IOGT-NTO:s Verksamhetsenhet

Liknande artiklar

(Vad är detta?)

2 kommentarer hittills »

  1. [...] artiklarDebattsvar: “Vi vill utveckla det förebyggande arbetet!”Uppdaterad: Förbunden oeniga om kortare höstkongressBred folkrörelse med smal [...]

  2. borde inte förbundsledningen konstatera att man misslyckats? om de satsningar och prioriteringar man har gjort inte har varit rätt så känns det fel att skylla på att det inte kommer folk till utbildningarna eller att ingen vill ha eller använda våra metoder. lägg inte ner, utveckla, men gör det utifrån ett lokalt och regionalt perspektiv.

Kommentera artikeln




Nyheter från förstasidan

Föreningstipset: Skellefteå lockar med mat efter jobbet

2010-07-02, kl 9:22

föreningstipset Hur kan man få yrkesarbetande personer mitt i livet med barn och karriär att komma till IOGT-NTO? I Skellefteå har IOGT-NTO-föreningarna hittat svaret.

Hungerflickan – möt Hillevi Wahl

2010-07-01, kl 9:11

missbruk Författaren och krönikören Hillevi Wahl växte upp med alkoholiserade föräldrar. Själv klarade hon sig från spriten. Men hamnade i stället i ett matmissbruk. Nu har hon skrivit boken ”Hungerflickan” om sina erfarenheter.

90 år av engagemang

2010-06-30, kl 9:46

i rörelse I en tvåa på Ringvägen i Stockholm bor Signe Malmborg. Hon är 102 år gammal och har varit medlem i IOGT-NTO i 90 år. Ett medlemskap som bjudit på kamratskap, äventyr och kärlek.

Alkoholen flödar i parlamentet

2010-06-29, kl 9:04 | 1 kommentar

politik Öl och vin till lunchen och cocktailparty på kvällen. Varje dag serveras det gratis alkohol i Europaparlamentet. Och enligt svenska parlamentariker är spritkulturen ett demokratiskt problem.

Sådan är nykteristen

2010-06-28, kl 9:00

nykterister Efter noggranna undersökningar har Accent kartlagt vilka typer av nykterister det finns. Nedan presenterar vi de sex vanligaste. Vilken typ är du?

Biokämpar får kulturpris

2010-06-28, kl 8:47

kulturpris I många år har IOGT-NTO medlemmarna Sten Olsson och Ivar Westling kämpat för Älvdalens bio och bland annat stått bakom en totalrenovering av lokalerna. Exakt 100 år efter invigningen kunde de återinviga bion efter en varsam renovering. För sina ideella och helhjärtade insatser belönas de nu med kommunens kulturpris.

Miljoner till föreningen i Arnäsvall

2010-06-25, kl 9:51

verksamhet För fem år sedan var IOGT-NTO Vårblomman i Arnäsvall utanför Ångermanländska Örnsköldsvik på vippen att avyttra sin fastighet och lägga ned verksamheten. Men ett antal nya medlemmar kom in i bilden och satte stopp för dessa planer.

Helt alkoholfritt till maten i Laxå

2010-06-24, kl 9:26

mat&dryck Bodarne Restaurang i Laxå bevisar att det går att driva ett matställe utan att servera alkohol – här serveras inte ens lättöl. Accent har pratat med Lennart Andreasson och Per-Olof Forsman som driver stället.

Okej att bli berusad inför barn?

2010-06-23, kl 9:13

Åtta av tio svenskar anser att det är fel att bli berusad när barn är med. Samtidigt menar mer än sex av tio att det inte är fel att någon bli berusad på en privat fest. Det visar en ny opinionsundersökning som IQ gjort inför midsommar. Bland yngre medelålders män och unga män är den [...]

Nyktra föräldrar – nyktra barn?

2010-06-23, kl 9:06

nykterhet Tonåringar som bjuds på alkohol hemma dricker mer, visar forskning. I hem där föräldrarna inte dricker är det här förstås inget problem, nolltoleransen är självklar. Men nyktra föräldrar innebär inte automatiskt nyktra barn. Accent har träffat fem nyktra föräldrar som på olika sätt har präglat sina barns inställning till alkohol.