”Trendigt att vara nykter”

Svenska tonåringar dricker mindre idag än för några år sedan. Folkhälsoinstitutet menar att en förändrad attityd hos föräldrarna ligger bakom. Dessutom tycker fler att det är trendigt att vara nykter.

I dagarna får strax över 100 000 föräldrar (alla med barn födda 1995) boken Tonårsparlören i brevlådan. Tanken är att man där ska kunna få vardagsnära tips om hur man som förälder pratar om alkohol med sina barn.

– Med stabil vetenskaplig forskning, uttryckt på ett sätt som både vuxna och tonåringar lätt förstår och tar till sig, vill vi bidra till den viktiga dialogen mellan föräldrar och barn om alkohol, säger Sven Andréasson, chef för avdelningen för drogprevention vid Statens Folkhälsoinstitut.

Sedan första upplagan av Tonårsparlören kom ut för sju år sedan har attityderna hos föräldrarna förändrats, menar Folkhälsoinstitutet. Betydligt färre låter ungdomarna smaka alkohol hemma och andelen som köper ut vin till sina döttrar i nian har minskat från 25 till 10 procent.

En av följderna är att alkoholkonsumtionen bland unga minskat stadigt de senaste åren.

– Det är en bra utveckling, och samtidigt lite överraskande, säger Sven Andréasson. Det är inte svårare för ungdomar att få tag på alkohol, tvärtom har den ökade smugglingen gjort det lättare. Och det finns tecken på att minskningen stannar upp. Därför är det viktigt att hålla diskussionen vid liv.

Pierre Andersson

Liknande artiklar

(Vad är detta?)

Kommentera artikeln




Nyheter från förstasidan

Jurij Fedotov ny UNODC-chef

2010-09-02, kl 14:31

utnämning DRUGNEWS. Den ryske karriärdiplomaten Jurij Fedotov har utsetts till ny chef för FN:s narkotikakontrollorgan UNODC. Han efterträder Antonio Maria Costa, som lett organisationen sedan 2002.

Allt fler serverar alkohol

2010-09-02, kl 14:11

serveringstillstånd Antalet krogar och restauranger som serverar alkohol fortsätter att öka. Enligt Statens Folkhälsoinstituts senaste statistik kan du köpa öl, vin och sprit på nästan 11 000 ställen i Sverige i dag.

Partierna oense om alkohol

2010-09-02, kl 13:01

val21010 Moderaterna vill ha gårdsförsäljning, Vänsterpartiet säger nej. Men vilket parti vill egentligen vad när det gäller alkohol­skatter, införsel och marknadsföring av öl, vin och sprit? Accent har ställt riksdagspartierna mot väggen och fått dem att bekänna alkoholpolitisk färg.

Far och son misstänks för yrkesmässig langning

2010-09-01, kl 12:10

langning Två män misstänkts för mycket omfattande lagning till ungdomar i Västerås. ”Vi tror att det har skett yrkesmässigt – att de regelbundet har åkt till Tyskland och handlat alkohol som de sedan sålt vidare”, säger Börje Strömberg, informationschef för polisen i Västmanland.

Kraftigt ökad alkoholkonsumtion utan Systembolaget

2010-09-01, kl 11:47

monopol Om Systembolaget försvinner ökar alkoholkonsumtionen och skadorna kraftigt. Det visar en ny studie från Stockholms universitet. Samtidigt pågår utredningen om gårdsförsäljning ska införas i Sverige. Trots att den typen av försäljning kan vara ett hot mot Systembolagets existens.

Hur når vi de sista 25 procenten?

2010-09-01, kl 9:27

krönika Förbundsordföranden Anna Carlstedt – 25 procent av befolkningen har aldrig haft kontakt med föreningslivet. Hur ska folkrörelserna ska locka dem?

Sprutbyte öppnar i Helsingborg

2010-09-01, kl 8:07

sprutbyte DRUGNEWS. Onsdag 1 september öppnar en sprutbytesmottagning på Helsingborg lasarett för missbrukare. Detta sedan Socialstyrelsen gett klartecken. Verksamheten blir den tredje i landet.

Nu blir det olagligt att flyga på fyllan

2010-09-01, kl 8:00

flygfylleri Från och med i dag är det olagligt för piloter och annan personal som på något sätt jobbar med säkerheten på ett flygplan att vara alkoholpåverkade på jobbet. Den nya lagen gör att flygtrafiken jämställs med biltrafiken.

Ligaledare gripen i Mexiko

2010-09-01, kl 7:57

mexico DRUGNEWS. Federal polis har gripit Edgar ”La Barbie” Valdez, ledare av knarkkartellen Beltran Leyva, i Mexiko. Gripandet ses som en framgång för president Felipe Calderon i ett våldsdominerat mörker.

Skadegörelse på Gammelhus

2010-08-31, kl 14:14

skadegörelse Friluftsområdet Gammelhus i Östhammar har drabbats av skadegörelse så pass allvarlig att IOGT-NTO föreningen Drottning Kristina, som driver Gammelhus, överväger drastiska åtgärder. Det handlar om sönderslitna bänkar och förstörda grillplatser.